Zdrowe zamienniki cukru

Zdrowe zamienniki cukru
zrozumiec-sens
Zdrowie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Cukier jest obecny w naszym codziennym życiu praktycznie od zawsze. Używamy go do słodzenia napojów, do wypieku ciasto, do smażenia naleśników czy robienia deserów. Jednak w ostatnich latach zyskujemy coraz większą świadomość i przerzucamy się na zdrowsze, mniej kaloryczne zamienniki. Jaki słodzik warto wybrać tak, by ten był najlepszy dla naszego organizmu? Dlaczego powinniśmy odstawić tradycyjny cukier?

Dlaczego warto zrezygnować z cukru?

Już od bardzo dawna specjaliści z całego świata ostrzegają przed szkodliwym działaniem cukru. Nie dość, że jest bardzo kaloryczny, to dodatkowo wspomaga rozwój próchnicy, zwiększa ryzyko chorób układu krążenia oraz może prowadzić do otyłości. Zamienniki cukru zawierają zdecydowanie mniej lub nawet zero kalorii, a dodatkowo cechują się niskim wskaźnikiem glikemicznym. Te wszystkie rzeczy świadczą o tym, że tradycyjny cukier powinien być zastąpiony czymś, co nie wpłynie niekorzystnie na nasze zdrowie.

Najpopularniejsze rodzaje słodzików

Na sklepowych półkach znajdziemy kilka różnych zamienników cukru, które bardzo często różnią się wyglądem, konsystencją i ilością zawieranych kalorii. Dużą popularnością cieszy się erytrol, który naturalnie występuje w pyłkach kwiatowych oraz w części owoców. Wyglądem przypomina tradycyjny biały cukier, ale jest od niego trochę mniej słodki. To najlepsza propozycja dla diabetyków – indeks glikemiczny słodzika jest równy zeru, a dodatkowo nie posiada praktycznie żadnych kalorii.

Podobny do erytrolu jest ksylitol, który pozyskuje się z kory brzozy. Ma około połowę mniej kalorii niż tradycyjny cukier, cechuje się takim samym poziomem słodkości, a w sklepach dostępny jest w formie proszku.

Możemy wybrać także inne, nieco bardziej naturalne zamienniki cukru. Najpopularniejszym produktem bez wątpienia jest miód, który ma dużo lepszy skład, ale podobną kaloryczność, dlatego też nie powinniśmy przesadzać z jego ilością. Inną propozycją może być stewia – roślina z Ameryki Południowej, która jest słodsza od cukru nawet o 200 razy, a przy tym nie posiada żadnych kalorii. Może być sprzedawana w formie proszku, płynu, a nawet tabletek.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dalekowzroczność – na czym polega?
Dalekowzroczność – na czym polega?
Dalekowzroczność jest najczęstszym rodzajem wady refrakcji i może być korygowana za pomocą okularów, soczewek kontaktowych, a nawet operacji. Dalekowzroczność utrudnia […]
Ostatnie wpisy