Czym są igłofiltry?

Czym są igłofiltry?
zrozumiec-sens
Budownictwo
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W branży budowlanej wykorzystywane są często filtry igłowe. To nic innego jak specjalne przewody rurowe wykonane ze stali, tworzywa polietylenowego albo polichlorku winylu (PVC). Służą przede wszystkim do skutecznego odprowadzania wody z gruntu w celu znacznego obniżenia jej poziomu – jest to niezbędne choćby trakcie prowadzenia robót ziemnych i inżynieryjnych czy budowy domu jednorodzinnego. Zazwyczaj stanowią jeden z elementów instalacji, która składa się ponadto z kolektora ssącego i agregatu pompowego. 

Szerokie zastosowanie to główna zaleta

Najbardziej popularne igłofiltry to modele elastyczne o średnicy 32 mm, zakończone krótką perforacją. Pozwalają one na pozyskiwanie oraz odprowadzanie wody z konkretnego obszaru. Zależnie od występujących w danym miejscu warunków terenowych ich koniec znajduje się przeważnie na głębokości między 4 a 6 m. Z kolei nad poziomem gruntu omawiane elementy są ściśle połączone z kolektorem ssącym (za pomocą łączników, rur przelotowych czy łuków) i agregatem wyposażonym w wydajną pompę, odpowiedzialną za wytwarzanie odpowiedniego podciśnienia w całej instalacji.

Jeśli chodzi o sposób wprowadzania igłofiltrów do gruntu, to stosuje się głównie metodę wpłukiwania, ewentualnie wiercenia. Dodajmy, że filtry igłowe wykorzystywane są w szczególności do okresowego niwelowania wody dla prac o charakterze konstrukcyjnym, geotechnicznym i rolniczym. Główny cel to wyraźne zwiększenie stabilności terenu, a także redukcja ewentualnych obsunięć. Niekiedy też komponenty te biorą czynny udział w procesie uzyskiwania wody pitnej i przygotowywania ogrodu do posadzenia roślin.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czym się kierować przy wyborze mebli do restauracji?
Czym się kierować przy wyborze mebli do restauracji?
Każdy kto decyduje się na otworzenie restauracji poza tym, że podgląda jak funkcjonują inne lokale, zastanawia się też nad tym, […]
Ostatnie wpisy