Do czego służy indeks prędkości opon?

Indeks prędkości opon to jeden z parametrów, który bierze się pod uwagę przy doborze odpowiedniego ogumienia. Okazuje się, że warto zwracać uwagę na niewielkie oznaczenie, które znajdziemy z boku każdej opony. Z języka angielskiego nosi nazwę speed indeks i mówi o tym, z jaką maksymalną prędkością może poruszać się opona.

Czym jest indeks prędkości opony?

Warto podkreślić, że przy doborze opon nie należy ignorować indeksu prędkości opon, który związany jest z indeksem nośności. Indeksy prędkości oznaczone są z boku opony za pomocą cyfr oraz liter. Określają maksymalną prędkość pojazdu, który może poruszać się na danych oponach z określonym obciążeniem, czyli indeksem nośności. Każdy producent pojazdu określa indeks prędkości oraz nośności opon na podstawie mocy, maksymalnej prędkości i możliwości samochodu – można go znaleźć na tabliczce znamionowej we wnętrzu pojazdu.

Niewłaściwy indeks prędkości opony – czym grozi?

Podczas doboru opon należy zwracać uwagę na indeksy zalecane przez producenta. Gwarantuje to nie tylko komfortową, ale również bezpieczną jazdę pojazdem. Nieodpowiednio dobrane opony mogą powodować mniejszą przyczepność samochodu do podłoża, a sam pojazd będzie inaczej reagował na ruchy kierownicą. Istnieje również zagrożenie wystrzelenia opony, co może nieść bardzo groźne skutki. Opony inne od zaleceń producenta mogą zostać skontrolowane przez drogówkę, która ma prawo zatrzymać kierowcy dowód rejestracyjny. Aby uniknąć takich sytuacji, warto sprawdzić ranking producentów opon i wybrać ogumienie dokładnie takie, jakie zaleca producent samochodu np. ze strony https://plusgum.pl/blog/2018/02/14/ranking-producentow-opon/.

1 rok temu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 × trzy =