Jak dopasować drzwi do mieszkania?

Jak dopasować drzwi do mieszkania?
zrozumiec-sens
Ogrodnictwo i dom
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Wydawać się może, że wybór drzwi do mieszkania to przysłowiowa pestka. Rzeczywistość weryfikuje jednak to stwierdzenie – wybór odpowiedniego modelu to jedna z najtrudniejszych decyzji, jakie należy podjąć podczas wykańczania mieszkania. Ważna jest wielkość, materiał, z którego zostały wykonane, kolor i styl. Dobrze dobrane drzwi wewnętrzne powinny stanowić integralną część aranżacji, podkreślając charakter i niepowtarzalność wnętrza.

Drzwi jako dopełnienie wnętrzach

Drzwi wewnętrzne pełnią jednocześnie funkcję estetyczną i stricte użytkową, dlatego też wybór konkretnego modelu powinien być przemyślany i dokładnie przeanalizowany. Dobrze dobrane podkreślą charakter pomieszczenia, tworząc wyjątkowy i niezwykły klimat. Warto więc zadbać, aby drzwi współgrały pod względem wizualno-estetycznym z podłogą, oknami, meblami i kolorem ścian. Ważną kwestią jest również styl, w jakim zostało zaaranżowane wnętrze oraz wielkość konkretnego pomieszczenia. Na rynku można znaleźć bogaty wachlarz różnorodnych propozycji, dzięki czemu znalezienie optymalnego rozwiązania nie powinno stanowić problemu. Poszukiwanie odpowiedniego modelu najlepiej rozpocząć w momencie, gdy znana będzie już kompletna wizja aranżacyjna. Wbrew pozorom, drzwi wewnętrzne wcale nie muszą być w takim samym kolorze jak meble czy podłoga, kontrasty są w tym przypadku jak najbardziej dopuszczalne – najważniejsze, by całość była estetyczna, efektowna i na swój sposób unikalna.

Pełne czy z przeszkleniami?

Pełne, z przeszkleniami czy całkowicie przeszkolone? To pytanie zadaje sobie wiele osób stających przed wyborem drzwi do mieszkania. Wybór to przede wszystkim kwestia indywidualnego gustu , nie mniej jednak należy uwzględnić także charakter i wielkość pomieszczenia. Pełne drzwi, jak nietrudno zauważyć, ograniczają ilość światła, dlatego też najlepiej stosować je w jasnych, przestronnych wnętrzach. Idealnie sprawdzą się także w gabinecie, biurze, łazience i sypialni, czyli miejscach, które wymagają optymalnego poczucia prywatności i ciszy. Zaletą tego typu modeli jest wyraźne rozdzielanie przestrzeni mieszkalno-użytkowej. Interesującą propozycją są modele dekorowane za pomocą fornirowych aplikacji – dzięki temu drzwi wydają się subtelniejsze i bardziej oryginalne.

W pomieszczeniach mało oświetlonych lepiej zastosować drzwi z przeszkleniami lub modele szklane. Dzięki przeszkleniom skrzydła drzwiowe nabierają lekkości, ponadto zapewniają przenikanie naturalnego światła, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się być jaśniejsze i większe. Szklane elementy pozwalają ponadto na zaglądanie do pomieszczenia bez konieczności otwierania drzwi. Modele tego typu sprawdzą się w salonie, jadalni oraz biurowcach. Ciekawostką może okazać się fakt, że montowane w mieszkaniu lub domu drzwi wcale nie muszą być identyczne – śmiało można wybrać jednocześnie modele pełne oraz przeszklone, kierując się indywidualnymi oczekiwaniami oraz charakterem i docelowym przeznaczeniem konkretnego pomieszczenia. Co prawda jeden rodzaj skrzydła zapewnia estetyczną spójność aranżacyjną, nie mniej jednak łączenie różnych propozycji również może zapewnić oryginalne i wyjątkowe efekty wizualne. Dobrym pomysłem okazuje się łączenie modeli pełnych i z przeszkleniami, pochodzących z tej samej kolekcji – jest to prosty sposób, by zachować jednolitość estetyczną i optymalną funkcjonalność.

Oryginalność estetyczna drzwi wewnętrznych

Zarówno drzwi pełne, jak i przeszklone różnią się wielkością, funkcjonalnością i estetyką. Stosowane do wykończenia skrzydeł szkło może być nieprzezroczyste, z przezroczystą fazą lub ornamentem. W pomieszczeniach stylowych, rustykalnych idealnie sprawdzą się grube szprosy, natomiast we wnętrzach nowoczesnych zdecydowanie lepiej sprawdzą się szprosy delikatne i cienkie, tworzące swego rodzaju grafikę. Wybierając konkretne rozwiązanie warto także zwrócić na okna, które powinny współgrać ze stolarką drzwiową pod względem wizualno-estetycznym. Inaczej mówiąc, dobór drzwi w dużej mierze zależy od stylu konkretnego pomieszczenia.

Ważną kwestią jest również strona kolorystyczna. Często można spotkać się z opinią, że białe drzwi powinny znajdować się w pomieszczeniach użytkowych typu kuchnia czy łazienka. W rzeczywistości jest to błędny tok rozumowania – kolor drzwi powinien współgrać z podłogą, oknami, meblami i odcieniem ścian. Białe drzwi sprawdzają się w jasnych, słonecznych pomieszczeniach. Wśród propozycji znaleźć można modele zdobione niewielkim witrażem, które idealnie pasują do pomieszczeń w stylu wiktoriańskim i amerykańskim. Rozwiązania fistongowe doskonale komponują się natomiast z wnętrzem utrzymanym w stylu rustykalnym. Nie ma także konieczności montowania białych drzwi w pomieszczeniu wyposażonym w białe okna. Alternatywą w tym przypadku są drzwi przesuwne drewniane, wykonane z wysokiej jakości drewna. Decydując się na to rozwiązanie należy jednak zwrócić uwagę na gatunek i odcień drewna – do najpopularniejszych rozwiązań należy buk, klon i jesion, zasadniczą różnicą poszczególnych propozycji jest przede wszystkim odmienny rysunek słojów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakich urządzeń i narzędzi używa się do nakładania tynku?
Jakich urządzeń i narzędzi używa się do nakładania tynku?
Do najważniejszych procesów mających miejsce podczas budowy domu lub przystosowywania mieszkania do użytku należy wykończenie wnętrza. W dodatku składa się […]
Ostatnie wpisy