Jak dopasować drzwi do mieszkania?

Jak dopasować drzwi do mieszkania?
zrozumiec-sens
Ogrodnictwo i dom
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Wydawać się może, że wybór drzwi do mieszkania to przysłowiowa pestka. Rzeczywistość weryfikuje jednak to stwierdzenie – wybór odpowiedniego modelu to jedna z najtrudniejszych decyzji, jakie należy podjąć podczas wykańczania mieszkania. Ważna jest wielkość, materiał, z którego zostały wykonane, kolor i styl. Dobrze dobrane drzwi wewnętrzne powinny stanowić integralną część aranżacji, podkreślając charakter i niepowtarzalność wnętrza.

Drzwi jako dopełnienie wnętrzach

Drzwi wewnętrzne pełnią jednocześnie funkcję estetyczną i stricte użytkową, dlatego też wybór konkretnego modelu powinien być przemyślany i dokładnie przeanalizowany. Dobrze dobrane podkreślą charakter pomieszczenia, tworząc wyjątkowy i niezwykły klimat. Warto więc zadbać, aby drzwi współgrały pod względem wizualno-estetycznym z podłogą, oknami, meblami i kolorem ścian. Ważną kwestią jest również styl, w jakim zostało zaaranżowane wnętrze oraz wielkość konkretnego pomieszczenia. Na rynku można znaleźć bogaty wachlarz różnorodnych propozycji, dzięki czemu znalezienie optymalnego rozwiązania nie powinno stanowić problemu. Poszukiwanie odpowiedniego modelu najlepiej rozpocząć w momencie, gdy znana będzie już kompletna wizja aranżacyjna. Wbrew pozorom, drzwi wewnętrzne wcale nie muszą być w takim samym kolorze jak meble czy podłoga, kontrasty są w tym przypadku jak najbardziej dopuszczalne – najważniejsze, by całość była estetyczna, efektowna i na swój sposób unikalna.

Pełne czy z przeszkleniami?

Pełne, z przeszkleniami czy całkowicie przeszkolone? To pytanie zadaje sobie wiele osób stających przed wyborem drzwi do mieszkania. Wybór to przede wszystkim kwestia indywidualnego gustu , nie mniej jednak należy uwzględnić także charakter i wielkość pomieszczenia. Pełne drzwi, jak nietrudno zauważyć, ograniczają ilość światła, dlatego też najlepiej stosować je w jasnych, przestronnych wnętrzach. Idealnie sprawdzą się także w gabinecie, biurze, łazience i sypialni, czyli miejscach, które wymagają optymalnego poczucia prywatności i ciszy. Zaletą tego typu modeli jest wyraźne rozdzielanie przestrzeni mieszkalno-użytkowej. Interesującą propozycją są modele dekorowane za pomocą fornirowych aplikacji – dzięki temu drzwi wydają się subtelniejsze i bardziej oryginalne.

W pomieszczeniach mało oświetlonych lepiej zastosować drzwi z przeszkleniami lub modele szklane. Dzięki przeszkleniom skrzydła drzwiowe nabierają lekkości, ponadto zapewniają przenikanie naturalnego światła, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się być jaśniejsze i większe. Szklane elementy pozwalają ponadto na zaglądanie do pomieszczenia bez konieczności otwierania drzwi. Modele tego typu sprawdzą się w salonie, jadalni oraz biurowcach. Ciekawostką może okazać się fakt, że montowane w mieszkaniu lub domu drzwi wcale nie muszą być identyczne – śmiało można wybrać jednocześnie modele pełne oraz przeszklone, kierując się indywidualnymi oczekiwaniami oraz charakterem i docelowym przeznaczeniem konkretnego pomieszczenia. Co prawda jeden rodzaj skrzydła zapewnia estetyczną spójność aranżacyjną, nie mniej jednak łączenie różnych propozycji również może zapewnić oryginalne i wyjątkowe efekty wizualne. Dobrym pomysłem okazuje się łączenie modeli pełnych i z przeszkleniami, pochodzących z tej samej kolekcji – jest to prosty sposób, by zachować jednolitość estetyczną i optymalną funkcjonalność.

Oryginalność estetyczna drzwi wewnętrznych

Zarówno drzwi pełne, jak i przeszklone różnią się wielkością, funkcjonalnością i estetyką. Stosowane do wykończenia skrzydeł szkło może być nieprzezroczyste, z przezroczystą fazą lub ornamentem. W pomieszczeniach stylowych, rustykalnych idealnie sprawdzą się grube szprosy, natomiast we wnętrzach nowoczesnych zdecydowanie lepiej sprawdzą się szprosy delikatne i cienkie, tworzące swego rodzaju grafikę. Wybierając konkretne rozwiązanie warto także zwrócić na okna, które powinny współgrać ze stolarką drzwiową pod względem wizualno-estetycznym. Inaczej mówiąc, dobór drzwi w dużej mierze zależy od stylu konkretnego pomieszczenia.

Ważną kwestią jest również strona kolorystyczna. Często można spotkać się z opinią, że białe drzwi powinny znajdować się w pomieszczeniach użytkowych typu kuchnia czy łazienka. W rzeczywistości jest to błędny tok rozumowania – kolor drzwi powinien współgrać z podłogą, oknami, meblami i odcieniem ścian. Białe drzwi sprawdzają się w jasnych, słonecznych pomieszczeniach. Wśród propozycji znaleźć można modele zdobione niewielkim witrażem, które idealnie pasują do pomieszczeń w stylu wiktoriańskim i amerykańskim. Rozwiązania fistongowe doskonale komponują się natomiast z wnętrzem utrzymanym w stylu rustykalnym. Nie ma także konieczności montowania białych drzwi w pomieszczeniu wyposażonym w białe okna. Alternatywą w tym przypadku są drzwi przesuwne drewniane, wykonane z wysokiej jakości drewna. Decydując się na to rozwiązanie należy jednak zwrócić uwagę na gatunek i odcień drewna – do najpopularniejszych rozwiązań należy buk, klon i jesion, zasadniczą różnicą poszczególnych propozycji jest przede wszystkim odmienny rysunek słojów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dlaczego odpowiednia opieka podczas ciąży jest tak ważna dla każdej kobiety?
Dlaczego odpowiednia opieka podczas ciąży jest tak ważna dla każdej kobiety?
Odpowiednia opieka medyczna jest potrzebna każdemu człowiekowi, ale są osoby, dla których ma ona szczególne znaczenie. Bez wątpienia należą do […]
Ostatnie wpisy