Jak prawidłowo zagęścić beton?

Jak prawidłowo zagęścić beton?
zrozumiec-sens
Budownictwo
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Beton to podstawowy materiał budowlany, wykorzystywany podczas wielu prac. Stosuje się go przede wszystkim przy tworzeniu posadzek, a także konstrukcji pionowych. O powszechności betonu w sektorze budowlanym zadecydowały przede wszystkim jego wytrzymałość i niska podatność na szkodliwe czynniki. Cechy te decydują o jego trwałości, która stanowi ogromny atut. Aby jednak beton rzeczywiście mógł przetrwać w dobrym stanie przez wiele lat i sprawdził się jako materiał budowlany przy konkretnych projektach, musi zostać odpowiednio przygotowany. Mieszanka betonowa musi być poddana istotnym proces, spośród których najważniejszym jest zagęszczanie. Jak należy prawidłowo zagęścić beton, aby dobrze spełniał swoją funkcję?

O czym pamiętać podczas zagęszczania betonu?

Zagęszczanie betonu jest znane również jako wibrowanie. Jego celem jest usunięcie nadmiaru wody i powietrza, które obniżają jakość mieszanki i sprawiają, że beton wygląda i zachowuje się zdecydowanie lepiej. Aby zagęszczanie przebiegło prawidłowo, potrzebna jest specjalna zagęszczarka do betonu, czyli profesjonalne urządzenie do wibrowania. Po uruchomieniu takiego przyrządu należy zanurzyć jego buławę, czyli część roboczą, do połowy grubości mieszanki betonowej. Trzeba to zrobić pionowo, ponieważ wtedy zagęszczanie będzie skuteczniejsze. Następnie powinno się odczekać 30 sekund, a następnie powoli podnieść buławę do góry i bez wyłączania zagęszczarki, przenieść ją w inne miejsce. Co ważne, czynność tę należy powtarzać w stałych odstępach czasu. Zasięg działania zagęszczarki, który będzie widoczny poprzez falowanie mieszanki betonowej, wyznacza pola. Muszą one nakładać się na siebie podczas wyznaczania punktów zanurzenia buławy. Wówczas zagęszczenie zapewni oczekiwane rezultaty. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co można dać w prezencie babci?
Co można dać w prezencie babci?
Wszystkie babcie zasługują na szczególne miejsce w naszych sercach. Te urocze, starsze kobiety o silnych charakterkach włożyły mnóstwo wysiłku, ale […]
Ostatnie wpisy