Kiedy należy wymienić opony?

Kiedy należy wymienić opony?
zrozumiec-sens
Życie i styl
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Opony odgrywają wyjątkowo istotną rolę w każdym aucie, ponieważ odpowiadają za przyczepność do podłoża, a tym samym bezpieczeństwo i komfort jazdy. Niestety wskutek codziennej eksploatacji z czasem ulegają zużyciu. Zakup nowego kompletu to spory wydatek, ale z pewnością nie należy z tym zwlekać – w przeciwnym razie znacznie wzrasta ryzyko wypadku. Godne polecenia są w szczególności opony Goodyear, które słyną z ponadprzeciętnej wytrzymałości. 

Zwracajmy uwagę przede wszystkim na głębokość bieżnika 

Podstawowym sygnałem świadczącym o konieczności wymiany opon jest bardzo mała głębokość bieżnika, wynosząca poniżej 1,6 mm. Przekłada się to bowiem na spadek efektywności odprowadzania wody, zwiększenie drogi hamowania i wyraźne obniżenie przyczepności kół do nawierzchni jezdni. Zasada jest prosta – im płytszy bieżnik, tym wolniej należy poruszać się zarówno po suchym, jak i mokrym podłożu. Drugi kluczowy czynnik, to po prostu wiek ogumienia. Opony nie nadają się do dalszego użytku zazwyczaj po 10 latach od momentu produkcji, nawet jeżeli nie wykazują zaawansowanych oznak destrukcji. Oczywiście, potrzeba zakupu nowego zestawu zachodzi także w sytuacji, gdy w strukturze materiału pojawią się poważne uszkodzenia mechaniczne. Mowa tutaj choćby o wybrzuszeniach, rozwarstwieniach, pęknięciach, odklejeniu bieżnika, deformacji drutówki czy odparzeniach wewnętrznych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Firma sprzątająca – kiedy może okazać się niezbędna?
Firma sprzątająca – kiedy może okazać się niezbędna?
Utrzymanie czystości jest zajęciem żmudnym i czasochłonnym. Dlatego też tak wielu z nas nie przepada za sprzątaniem, a niektórzy decydują […]
Ostatnie wpisy