Rozrusznik w samochodzie – za co odpowiada?

Rozrusznik w samochodzie – za co odpowiada?
zrozumiec-sens
Technologie & IT
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Rozrusznik jest silnikiem elektrycznym, za pomocą którego można uruchomić silnik pojazdu. Zasilany jest z akumulatora i znajduje się z przodu silnika. Jego zadaniem jest obracanie silnika do momentu, aż zacznie on pracować samodzielnie. Po włączeniu zapłonu i naciśnięciu przycisku startu, rozrusznik zaczyna się szybko obracać, aż do momentu, gdy połączy się z kołem zamachowym silnika i obróci go.

Rozruch silnika

Kiedy włączasz zapłon w swoim samochodzie, rozrusznik aktywuje się i obraca wałem korbowym. Połączony z kołem zamachowym, obraca olej przekładniowy i ciśnienie hydrauliczne z pompy wspomagania kierownicy przez serię kół zębatych do wału korbowego i ostatecznie zmusza go do obrócenia się. Koło zamachowe działa wtedy jak koło zamachowe dla silnika samochodu – magazynuje energię, którą można uwolnić później, gdy trzeba szybko przyspieszyć.

Ładowanie akumulatora

Rozrusznik działa również jako alternator (urządzenie, które ładuje Twój akumulator). Gdy rozrusznik się obraca, generuje prąd elektryczny, który jest wykorzystywany przez wszystkie komponenty elektryczne w Twoim samochodzie, w tym światła i systemy radiowe. Sam akumulator może przechowywać wystarczającą ilość energii elektrycznej przez krótki czas – jeśli jeździsz na długich dystansach lub zostawiasz włączone światła po zaparkowaniu, w końcu się rozładuje, aż nie będzie wystarczającej ilości energii, aby ponownie uruchomić silnik.

Jeśli chcesz kupić takie urządzenie, to koniecznie sprawdź witrynę internetową: https://www.shop.bendiks.pl/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jaki wpływ na utrzymanie ciepła w domu ma szczelność okien?
Jaki wpływ na utrzymanie ciepła w domu ma szczelność okien?
Jednym z kluczowych czynników, który wpływa na ekonomię budowy, jak i mieszkania są okna. Okazuje się, że szczelne, czyli w […]
Ostatnie wpisy