Testowanie materiałów przed i po konstrukcji

Testowanie materiałów budowlanych w procesach konstrukcyjnych jest niezwykle istotne. Pozwala zapewnić trwałość konstrukcji i bezpieczeństwo użytkowania. Zastosowanie materiałów słabej klasy może przyczynić się do kosztownych, przedłużających się napraw, a także w skrajnym przypadku do katastrofy budowlanej. Nie należy zapominać o przeprowadzaniu regularnych testów także po oddaniu obiektu do użytku.

Jednym z badań przeprowadzanych już na pierwszym etapie budowy jest pomiar gęstości przy użyciu kolby Le Chateliera. Badanie polega na zmieleniu materiału do odpowiedniej frakcji, a następnie wsypaniu go do kolby wypełnionej wodą destylowaną lub denaturatem. Następnie przy użyciu wzorów można obliczyć gęstość próbki, porowatość, a także nasiąkliwość. Tak prosta analogowa metoda w szybki sposób pozwala poznać bardzo istotne właściwości materiałów budowlanych.

Jak zbadać właściwości antypoślizgowe nawierzchni?

Do wyznaczenia właściwości antypoślizgowych powierzchni wykorzystuje się wahadło angielskie, które mierzy tarcie pomiędzy ślizgaczem z tworzywa sztucznego, zamontowanym na końcu wahadła, a fragmentem badanego materiału. Przyrząd ten pozwala na określenie tarcia pomiędzy oponą a nawierzchnią w różnym stanie (suchą, wilgotną, z warstwą śniegu lub lodu), zarówno w laboratorium, jak i w terenie. Dzięki możliwości natychmiastowego odczytania wyników wahadło stosuje się w serwisie autostrad, testowaniu nowych nawierzchni i oznakowania dróg, a także badaniu wpływu warunków atmosferycznych na transport drogowy.

1 rok temu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

15 + cztery =