Typy gwoździ wykorzystywanych w budownictwie

Gwoździe to zdecydowanie podstawowe elementy wykorzystywane przy łączeniu różnorodnych konstrukcji. Używa się ich powszechnie zarówno w trakcie prac typowo budowlanych, jak i remontowych czy ciesielskich. Na rynku są dostępne liczne modele, które różnią się od siebie pod względem kształtu, rozmiaru, materiału oraz przeznaczenia. Większość najpopularniejszych rodzajów posiada w swojej bogatej ofercie m.in. ten specjalistyczny sklep internetowy z akcesoriami złącznymi i zbrojeniowymi: https://gromaz.pl/.

Produkty uniwersalne i do zadań specjalnych 

Najbardziej powszechnym typem gwoździ budowlanych są modele z okrągłym lub kwadratowym łebkiem o długości od 40 do 300 mm oraz średnicy 2-9 mm. Są one często ocynkowane, dzięki czemu wykazują się dużą odpornością na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak choćby wilgoć czy promienie słońca. Oprócz nich dosyć popularne są również gwoździe sufitowe (przeznaczone do przybijania materiałów o stosunkowo luźnej strukturze), narożnikowe (służące do montażu narożników okiennych) oraz maszynowe (stosowane np. przy wytwarzaniu palet).

W sklepach znajdziemy ponadto wersje o znacznie węższym przeznaczeniu. Mowa tutaj w szczególności o gwoździach: do betonu o długości od 5 do 10 cm, tapicerskich (ozdobnych i nieozdobnych), papowych (używanych przy robotach dekarskich), ciesielskich, boazeryjnych, miedzianych i gruntowych. Bardzo ciekawą kategorię stanowią też tzw. gwoździe pierścieniowe, przeznaczone przede wszystkim do mocowania różnych złączy do elementów drewnianych. Produkuje się je z drutu stalowego i występują w wielu rozmiarach – np. 3,5×80 mm, 4,5×125 mm czy 3,5×70 mm.

1 rok temu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

13 + dziewiętnaście =