Dlaczego pellet stanowi ekologiczną alternatywę dla węgla?

Pellet to coraz popularniejszy materiał opałowy, który jest chętnie wykorzystywany w nowobudowanych i modernizowanych obiektach. Stanowi ekologiczną alternatywę dla węgla, szczególnie na obszarach, w których spalanie węgla jest lub niedługo zostanie zakazane. Warto sprawdzić, z czego wynika przewaga pelletu jako materiału opałowego.

Pellet a węgiel

Węgiel jest paliwem kopalnianym, natomiast pellet to materiał grzewczy powstający z odpadów w tartakach, a więc z drzewa. Bilans dwutlenku węgla w przypadku pelletu jest korzystniejszy, ponieważ trafia go do atmosfery tyle, ile pochłonęło drzewo w procesie fotosyntezy – w końcowym zestawieniu bilans wychodzi więc na zero. Podczas spalania węgla dwutlenku węgla dostaje się do atmosfery znacznie więcej, ponieważ związek ten od milionów lat spoczywał w ziemi. Podczas spalania węgla powstaje znacznie więcej popiołu niż przy spalaniu pelletu. O ile popiół z pelletu można wykorzystać jako cenny nawóz, nie można tego samego powiedzieć o popiele powstającym ze spalania węgla – trzeba go utylizować.

Czy warto wybrać piec na pellet?

Pellet to paliwo mające przyszłość, szczególnie w dobie coraz większej ilości zakazów palenia węgla. Warto kupować z dobrego źródła pellet Śląskie, jest jednym z województw, które ma go pod dostatkiem za sprawą wielu przedstawicieli z branży. Dzięki temu można przyczynić się do ochrony środowiska i przy okazji oszczędzać pieniądze. Pellet nie jest bowiem paliwem wyjątkowo drogim – jedynie zakup kotła wiąże się większym kosztem niż w przypadku węgla czy ekogroszku, natomiast koszty jego eksploatacji są bardzo atrakcyjne.

3 miesiące temu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dwanaście − pięć =