Jakie łożyska mają zastosowanie w przemyśle?

Jakie łożyska mają zastosowanie w przemyśle?
zrozumiec-sens
Technologie & IT
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W większości maszyn przemysłowych montowane są rozmaite łożyska zróżnicowane pod względem rozmiaru i budowy. Ich główne zadanie polega na podtrzymywaniu wybranej części w taki sposób (np. wału), aby mogła wykonywać ruch obrotowy bez ryzyka starcia powierzchni. Poza tym skutecznie przenoszą duże obciążenia promieniowe oraz osiowe, chroniąc tym samym dany element przed awarią. Jakie łożyska są wykorzystywane najczęściej i czym się charakteryzują?

Niezawodność działania to główny wyróżnik

W szeroko rozumianym przemyśle stosowane są powszechnie zwłaszcza łożyska kulkowe, zaliczane do tocznych. Cechują się stosunkowo prostą konstrukcją i dużą uniwersalnością, ponieważ mogą być instalowane zarówno w sprzętach typowo domowych, jak i samochodach osobowych czy zaawansowanych maszynach produkcyjnych (np. obrabiarkach). Ich podstawowe zalety to ponadprzeciętna trwałość oraz łatwy montaż. W tej samej grupie znajdują się też modele baryłkowe, walcowe, stożkowe oraz igiełkowe.

Odrębną kategorię stanowią natomiast łożyska ślizgowe, które wyróżniają się całkowitym brakiem tzw. ruchomych części pośredniczących. Z tego powodu są wykorzystywane wszędzie tam, gdzie jest mocno ograniczona przestrzeń użytkowa lub prędkości obrotowe są wyjątkowo niskie (mechanizmy transportujące, wózki widłowe, przeguby itp.). Na uwagę zasługują ponadto łożyska liniowe, wykonywane najczęściej z solidnego metalu, ewentualnie polimeru. Ich rola opiera się na zagwarantowaniu optymalnej precyzji w trakcie przemieszczania się konkretnych elementów w urządzeniu. Standardowy model składa się z wałka lub szyny oraz specjalnego paska napędowego.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy etui może ochronić telefon przed usterką?
Czy etui może ochronić telefon przed usterką?
Nowoczesne smartfony mają opinię znacznie mniej trwałych niż klasyczne modele telefonów sprzed kilkunastu lat. Wynika to z faktu, że są […]
Ostatnie wpisy