Z jakich powodów należy wymieniać opony z letnich na zimowe?

Z jakich powodów należy wymieniać opony z letnich na zimowe?
zrozumiec-sens
Technologie & IT
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Sezonowa wymiana ogumienia nie jest w naszym kraju obowiązkowa. Decyzja o tym, na jakich oponach będziemy jeździć, należy do nas. Nie zmienia to jednak faktu, że wymieniając opony, zwiększamy swoje bezpieczeństwo na drodze i dostosowujemy się do panujących na niej warunków. Powodów, dla których powinniśmy wymieniać ogumienie, jest co najmniej kilka.

Czym różnią się opony letnie od zimowych?

Podstawowa różnica tkwi w rzeźbie bieżnika. Ogumienie letnie ma prawie gładkie i sporej wielkości klocki, dość szerokie kanały odprowadzające i niewiele nacięć. Dzięki temu duża powierzchnia opony styka się z jezdnią, mocno przylegając do rozgrzanego latem asfaltu. Jazda jest wówczas dużo bardziej stabilna. Z kolei bieżnik w oponie zimowej ma dużo nacięć, a pasma odprowadzające błoto i wodę na boki mają większą grubość – dzięki temu łatwiej o dobrą przyczepność nawet w zimowych warunkach. Ważną rolę odgrywają lamele, które stabilizują tor jazdy. Ponadto ogumienie letnie jest wykonane z twardej gumy z dużą zawartością sadzy, natomiast w oponach zimowych, tworzonych z gumy miękkiej, sporo jest krzemionki. Oczywiście oprócz rodzaju opon ważna jest również ich jakość. Jeśli zainwestujemy w wysokiej klasy ogumienie wielosezonowe, na przykład opony Goodyear, nie musimy zmieniać ich co sezon, a jednocześnie cieszymy się bezpieczną jazdą przez cały rok i w każdych warunkach atmosferycznych.

Dostosowanie opon do pory roku – pewność i bezpieczeństwo

Mimo braku formalnego nakazu warto zmieniać opony na zimę. Alternatywnym rozwiązaniem jest wybór dobrej jakości opon wielosezonowych. Niezależnie od tego, którą z opcji wybierzemy, zmniejszamy wówczas ryzyko wypadku, poślizgu, utraty panowania nad kierownicą i wypadnięcia z trasy. Łatwiej kierujemy pojazdem, ciesząc się większą przyczepnością auta do asfaltu. Dużo prostsze jest też przedzieranie się przez zaśnieżoną jezdnię. W żadnym wypadku nie korzystajmy zimą z opon typowo letnich – na szali jest bowiem nie tylko nasz komfort i wygoda, ale również bezpieczeństwo i życie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dlaczego warto okleić samochód reklamą własnej firmy?
Dlaczego warto okleić samochód reklamą własnej firmy?
Najskuteczniejszym sposobem na reklamę jest umieszczenie własnej reklamy na samochodzie klientów. W ten sposób będzie można dotrzeć bezpośrednio do potencjalnych […]
Ostatnie wpisy